Anonim

Ragbi protiv američkog fudbala

Lako je reći da su ragbi i američki fudbal slične igre jer dijele isto porijeklo, ali postoji ogromna razlika između njih koja se ne može previdjeti. Na prvi pogled, možda ste čak pomislili da su i ragbi i američki fudbal ista igra. Međutim, to nije tako. Stoga, da bismo razumjeli razliku između ragbija i američkog fudbala, prvo bismo trebali imati opću predstavu o dvije igre, a zatim ih uporediti da vidimo razlike. Stoga vam ovaj članak predstavlja definicije svake igre i razlike između njih; Ragbi i američki fudbal.

Šta je ragbi?

Ragbi, koji se naširoko igra širom svijeta u Evropi, Australiji, Africi, pa čak i Aziji, vrlo je fizička igra. Može biti poznata kao igra koja zahtijeva vještine u fudbalu, košarci i američkom fudbalu. Ragbi igrači moraju trčati po terenu dok ne postignu gol na golu drugog tima. Moraju efikasno da dodaju loptu. Takođe, ponekad moraju da se upuštaju u mečeve kao u američkom fudbalu da bi dobili loptu od protivnika. Da bi postigli gol u ragbi utakmicama, igrači moraju uzeti loptu i spustiti je na dodirnu liniju suprotne ekipe. Ovo je poznato kao pokušaj. U suprotnom, igrač može šutnuti loptu između stativa.

Šta je američki fudbal?

Američki fudbal je glavna i vrlo popularna igra u SAD-u. Igra se samo u SAD. Ovo je također vrlo konkurentna igra koja zahtijeva puno fizičke snage. Da bi postigao pogodak u utakmici američkog fudbala, igrač mora odnijeti loptu izvan protivničke bočne linije. Ovo je poznato kao touchdown. Igrač ga također može šutnuti između stative. To je poznato kao Field Goal.

ragbi
ragbi

Koja je razlika između ragbija i američkog fudbala?

Sada, kada imamo opštu ideju o dve igre, da vidimo ove razlike.

• Američki fudbal se tako zove jer se uglavnom igra u SAD, dok je ragbi sport koji se igra širom Evrope, Australije, Afrike, pa čak i Azije.

• Dok igrači nose mnogo teške zaštitne opreme u američkom fudbalu, u ragbiju su dozvoljeni samo skromni jastučići na glavi i ramenima.

• U američkom fudbalu je dozvoljena neograničena zamjena, dok je u ragbiju dozvoljeno samo do 7 zamjena.

• Tim se sastoji od 11 igrača u američkom fudbalu dok 15 igrača čini tim u ragbiju.

• U američkom fudbalu postoji jedan sudija i 3 do 6 drugih sudija, dok u ragbiju postoje 3 sudije i video sudija.

• Dok je cilj u obe igre odvesti loptu pored protivničkog gola, to se u američkom fudbalu zove touchdown, ali se zove pokušaj u ragbiju.

• Veličina terena u američkom fudbalu je 109,7 x 48,8 metara, dok je u ragbiju 100 x 70 metara.

• U američkom fudbalu postoje četiri 15-minutne igre sa intervalom nakon dvije četvrtine, dok u ragbiju postoje dva poluvremena od 40 minuta.

• Prvo prvenstvo u američkom fudbalu zove se Nacionalna fudbalska liga (NFL), a u ragbiju postoje dva velika prvenstva pod nazivom Ragbi liga i Ragbi unija.

• Veličina lopte, koja je sferoidnog oblika, također je različita u ova dva sporta. Američki fudbal je dugačak oko 28 cm i oko 56 cm u opsegu u sredini. Ragbi lopta je duga oko 27 cm i 60 cm u obimu na najširoj tački.